Sześć sposobów, które pomogą Ci w skutecznym uczeniu się języka włoskiego

Czy obiecujesz sobie: "w tym roku na pewno nauczę się mówić po włosku"? Już od jakiegoś czasu chcesz to zrobić, ale nie wiesz, albo nie masz pewności jak to zrobić. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy po prostu chcesz poszerzyć swoją wiedzę, nadszedł czas, aby ustalić cele i opracować plan ich osiągnięcia. Bądźmy szczerzy, nauka języków może być trochę przerażająca, zwłaszcza jeśli nie wiesz dokładnie, od czego zacząć. I właśnie tu wchodzę ja! 

1) Ustal jasny cel. 

To najważniejszy krok, w którym konieczne jest myślenie zarówno krótko-, jak i długoterminowe. Najpierw musisz zapytać siebie: co chcę osiągnąć, ucząc się włoskiego w ciągu roku? W ciągu trzech lat? W ciągu pięciu lat? Czy chcesz być w stanie prowadzić podstawową konwersację w tym języku, czy może masz na myśli bardziej ambitne cele? Wyobraź sobie, jak zmieni się twoje życie po osiągnięciu tych celów. Pomyśl o wszystkich rzeczach, które mógłbyś zrobić z tym nowym narzędziem. To ogólny cel, który pomoże ci pozostać zmotywowanym.

Następnie podziel swój główny cel na krótkoterminowe etapy oparte o perspektywę miesięcy, a potem tygodni. Pamiętaj, że wszelkie istotne osiągnięcia są sumą wykonanych kroków, nawet tych najmniejszych. Przy formułowaniu celów zadbaj o to, żeby były konkretne, osiągalne i mierzalne. 

2) Znajdź metodę odpowiednią dla siebie.

Aby to zrobić, musisz zacząć od samooceny i zapytać siebie: jaki sposób uczenia się do tej pory był u mnie najbardziej skuteczny? Ile czasu mogę poświęcić każdego dnia na naukę włoskiego? Ile i czego chcę się nauczyć w każdej sesji nauki?

Istnieje wiele różnych metod i podejść, jeśli chodzi o naukę języków, więc niezwykle ważne jest znalezienie tej, która jest odpowiednia dla ciebie. Czy wolisz uporządkowane lekcje czy trochę bardziej spontaniczną naukę? Wolisz korzystać z podręczników czy zasobów cyfrowych? Wolisz krótkie i częste sesje czy trochę dłuższe? Eksperymentuj z różnymi metodami, aż znajdziesz tę, która najlepiej pasuje do twojego stylu uczenia się.

3) Ustalenie planu nauki.

Konsekwencja jest niezbędna, gdy chcesz nauczyć się obcego języka. Opracuj plan nauki, który będzie zakładał ćwiczenie codziennie, lub przynajmniej regularnie. To może być kilka godzin tygodniowo lub, jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, chociaż kilka minut dziennie. Ważne jest, aby znaleźć czas na włączenie nauki włoskiego, do swojej rutyny, codziennego życia.

Istotne jest, aby nie pozostawiać zbyt długich odstępów czasu między jedną sesją nauki a drugą (pamiętaj o krzywej zapominania i zasadzie "spaced repetition").

Plan, który tworzysz, określa z góry jak, gdzie i kiedy działać. Udowodniono, że ludzie, którzy opracowują konkretny plan, jak, gdzie i kiedy działać, są bardziej skłonni do realizacji swoich zamiarów. Na przykład, nie wystarczy powiedzieć, że chcę uczyć się włoskiego dwa razy w tygodniu. Określ bardzo szczegółowo, jak, gdzie, kiedy i z kim zamierzasz się uczyć. Uczyń miejsce i czas nauki tak oczywistymi, że z czasem poczujesz potrzebę nauki nawet bez myślenia o tym.

4) Ćwicz, ćwicz, ćwicz.

Znajdź sposób, aby włączyćj ęzyk włoski do swojego codziennego życia. Zrób to, na przykład słuchając włoskich piosenek lub oglądając filmy z napisami. Pamiętaj również, że Twoja nauka powinna być zawsze oparta o konkretne cele (patrz punkt 1), a także o działania do wykonania w każdej sesji nauki. Praktyka bez organizacji nie zaprowadzi cię daleko, a jedynie spowoduje zamieszanie i utratę motywacji oraz zainteresowania.

5) Szukaj zasobów i wsparcia.

Do twojej dyspozycji jest wiele zasobów do nauki włoskiego, od różnych kursów online, przez podcasty, lekcje wideo, książki i audiobooki. Nie bój się szukać wsparcia nawet u prywatnego nauczyciela, w przypadku gdy potrzebujesz objaśnienia zagadnień, których nie rozumiesz. Dobrym sposobem na przezwyciężanie różnych trudności jest znalezienie partnerów do nauki języka. W sieci znajdziesz kilka stron internetowych lub aplikacji, na których będzie setki tysięcy włoskich native speakerów chętnych do pomocy przez udzielanie lekcji, albo tzw. "wymianę języków". Z drugą osobą możemy stworzyć więź wykraczającą poza naukę, więź przyjaźni, która może być również przydatna podczas podróży do Włoch.

6) Zachowaj motywację.

Nauka nowego języka jest zawsze wyzwaniem, jest złożona i skomplikowana. Dlatego ważne jest, aby pozostać zmotywowanym i zorientowanym na swój cel. Ustalaj i realizuj małe, ale osiągalne krótkoterminowe cele językowe. Doceniaj swoje postępy. Nie wywieraj na siebie zbyt dużego nacisku i zawsze pamiętaj o potencjalnych korzyściach, które skłoniły cię do nauki włoskiego. Bieżące rezultaty są tylko bardzo małą częścią procesu, a najważniejszy jest przecież ostateczna wizja i ostateczny wynik. Jeśli dziś jeszcze nie jesteś tam, gdzie chcesz być, potraktuj ten dzień jako możliwość, aby zbliżyć się do swoich marzeń i celów. Jeśli o tym marzysz, po prostu pracuj na to ciężko i systematycznie.

Przyjmij te wskazówki, podejmij działania, a na pewno znajdziesz się na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów związanych z nauką włoskiego.

Zadania:

1. Wyznacz długoterminowy cel związany z nauką języka włoskiego (np. osiągnięcie określonego poziomu) i podziel go na cele krótkoterminowe dotyczące sposobu, w jaki zamierzasz go zrealizować.

2. Przetestuj różne metody, przy pomocy których możesz uczyć się języka włoskiego. Sprawdź, która z nich najlepiej pasuje do Twoich predysopozycji i stylu nauki. Zacznij systematyczną pracę przy pomocy właśnie tej metody.

3. Ustal plan nauki uwzględniający wcześniej określone cele krótkoterminowe. Określ kiedy i jak długo planujesz uczyć się włoskiego. Planuj realistycznie, biorąc pod uwagę warunki, w których możesz działać.

4. Utwórz nawyk uczenia się języka każdego dnia. Jeśli dopiero zaczynasz, nie musi on obejmować długich sesji uczenia się. Wystarczy 10 - 15 min. dziennie, ale CODZIENNIE.

5. W wolnym czasie słuchaj języka włoskiego wykorzystując podcasty, filmiki na Youtube, kursy audio, piosenki, etc.

6. Poszukaj w Internecie źródeł i zasobów pomocnych w uczeniu się. Wybierz jeden materiał, który najbardziej przyda Ci się w Twojej obecnej sytuacji.

7. Notuj swoje postępy w nauce języka włoskiego po każdej sesji nauki, nawet jeśli to tylko mały krok do przodu. 

Vilkart
04.12.2023, 14:20

Komentarze