Jak zorganizować przygotowania do egzaminu? Metoda GROW.
UWAGA! Nie należy mylić z coachingową metodą GROW. To tylko zbieżność akronimów.
Być może kiedyś będzie dostępna zaawansowana technologia, która będzie automatycznie śledzić nasze postępy w nauce, oceniać naszą wiedzę na różne tematy, planować sesje powtórzeniowe i układać dla nas plan uczenia się. Obecnie, niestety, taka technologia jeszcze nie istnieje. W dzisiejszym wpisie dotyczącym umiejętności nauki chcemy Ci pokazać, jak zbudować system, który pomóc w samodzielnej ocenie naszego stanu wiedzy, zaplanowaniu powtórek oraz stworzenia planu nauki, aby zaoszczędzić Ci czas i zagwarantować Ci spokój, aby zawsze wiedzieć, nad czym pracować w danym momencie.
System, który Ci przedstawiamy nazywa się Metodą Grow. Jej idea polega na budowie elastycznego harmonogramu powtórzeń i sesji nauki, który dostosowuje się do naszego poziomu znajomości materiału.
Wiele osób planuje z góry, kiedy będzie powtarzać każdy wykład, jeden po drugim, np. w poniedziałek wykłady 1, 2, 3, a we wtorek 4, 5, 6. Taki plan perspektywiczny ma swoje wady.
Po pierwsze, nic nie idzie zgodnie z planem, jeśli z jakiegoś powodu w określonym dniu nie możesz uczyć się według pierwotnego założenia. Wtedy musisz przesunąć cały harmonogram, co jest chaotyczne i przytłaczające oraz powoduje jeszcze większy stres.
Po drugie, perspektywiczny plan powtórek nie uwzględnia tego, jak dobrze znamy dany temat. Jeśli jesteśmy pewni materiału z wykładu 1, to powtarzanie go może być stratą czasu. Jeśli zaś wykład 6 jest istotny i trudny, ale nie zdążymy go powtórzyć, bo straciliśmy czas na powtarzanie poprzednich wykładów, to podwójnie wpadamy w kłopoty przed egzaminem. Tracimy czas na powtarzanie tego, co już znamy i nie powtarzamy tego, czego nie znamy.
Metoda Grow rozwiązuje oba te problemy i oto, jak działa.
G - Grid (siatka): w tej metodzie używamy siatki kalendarza lub tabeli. Możesz skorzystać z Excela lub narysować ją własnoręcznie. Chcemy przeznaczyć jedną komórkę na każdy egzamin, wymienić wszystkie tematy do tego egzaminu w lewej kolumnie, a następnie po każdym przeglądzie danego tematu zaznaczyć datę po prawej stronie.
R - Rating System (system ocen): tworzymy system ocen, który będzie określał, jak dobrze opanowaliśmy dany fragment materiału. Opieramy się na oznaczeniach trzema kolorami przy ocenie swojego poziomu przyswojenia wiedzy. Na przykład, czerwony kolor oznacza słabą orientację w temacie lub jej brak, żółty to umiarkowane rozeznanie, a zielony to wysoki poziom opanowania materiału. Po każdym przeglądzie danego tematu oznaczamy datę kolorem, zgodnie z naszym poziomem znajomości zagadnienia.
O - Overall Outcome (ogólny wynik): celem Metody Grow jest osiągnięcie na dzień egzaminu braku czerwonych tematów i jak najwięcej zielonych.
W - Weakest Topic (najsłabszy temat): dzięki tej metodzie nie musimy martwić się planowaniem, czego będziemy uczyć się w danej sesji. Zawsze decydujemy się na naukę tematu, który jest dla nas najtrudniejszy w danym momencie.
Korzystając z Metody Grow, mogę uczyć się, kiedy tylko chcę i po prostu patrzeć, na których tematach zaznaczonych na czerwono lub żółto muszę się skupić. Jeśli jest kilka tematów oznaczonych kolorem czerwonym i nie mogę się zdecydować, który powtórzyć, wybieram ten, który ma najpóźniejszą datę zaplanowanej powtórki. Przy stosowaniu Grow kluczowe są systematyczność i uporządkowanie materiału. Bardzo pomoże nam sylabus danego przedmiotu (często udostępniany przed wykładowców), wykaz zagadnień na dany egzamin, albo chociaż spis treści w podręczniku. Według tego przystępujemy do planowania, kiedy zabierzemy się za pracę nad wybranym tematem.
To, co jest skuteczne w systemie Grow to jego elastyczność. Organizujemy naukę według stopnia pewności, z jakim poruszamy się po danym zagadnieniu. Przykładowo, jeśli nie przeglądaliśmy jakiegoś tematu przez prawie tydzień, być może dzisiaj, przeglądając je, czujemy się mniej pewnie niż wcześniej. Dostosowujemy system oceniania zgodnie z tymi zmianami. Tak czy inaczej, zawsze wiemy, czego się uczyć.
Tak naprawdę nie potrzebujemy zaawansowanej technologii, żeby planować naszą naukę i powtórki. Możemy to zrobić prosto, używając zwykłej tabelki, nawet na papierze. Możliwe jest śledzenie postępów we wszystkich tematach i przedmiotach oraz określenie, co jest najbliższym zagadnieniem do przestudiowania w danym czasie.
Korzystając z linku poniżej możesz pobrać bezpłatny szablon i przykład zastosowania metody Grow w praktyce. Udostępniamy pliki w formatach *xls i *pdf.

Коментарі